UAO Hakkında

United Aikido Organisation (UAO)

United Aikido Organisation ( UAO ) 1989 yılında Mustafa Aygün Hoca'nın Japonya'dan dönerek düzenli ders vermeye başlaması ile ilk temellerini atmıştır.

Aikido'nun hiç yada çok az tanındığı o yıllarda birkaç kişi ile başlayan bu çalışmalar, zamanla tanınmaya, duyulmaya başladı ve İstanbul'un en tanınmış spor salonlarında Aikido dersleri yine Mustafa Aygün Hoca tarafından verildi. Bu zaman içerisinde UAO Avrupa'dan ve Japonya'dan değişik teknik yapılardaki pek çok hoca davet ederek Türkiye'de seminer verdirdi. Üst düzey pek çok hocanın Türkiye'ye gelmesi ve Türkiye'de Aikido'cu sayısının artması gerek içeride gerekse dışarıda dikkatleri çekti ve değişik kişilerin liderliğinde çok sayıda gurup ortaya çıktı

UAO, Türkiye'deki ve dünyanın bu bölgesinin olduğu kadar pek çok başka ülkedeki guruplara göre çok daha sağlam bir teşkilata, eğitim sistemine, teknik yapıya ve öğrenci sayısına sahiptir. Öyleki, zaman içerisinde UAO'dan kopan pek çok kişinin kendi guruplarını oluşturmasına rağmen UAO tüm aktivitelerini aksatmadan yaptığı gibi her gün teşkilat yapısına yeni okullar kazandırmıştır.

Bünyesindeki 5 tane 5. Dan başta olmak üzere yetişen yüzlerce  aktif siyah kemer seviyesindeki  sempai ( kıdemli öğrenci ) gurubu ile Türkiye içerisindeki yaklaşık 1.000  kişilik büyük bir camiayı oluşturmaktadır ve 6. Dan Mustafa Aygün liderliğinde UAO içerisinde aynı duygu ve inançla Aikido çalışmalarını sürdürmektedir.

UAO okullarında büyüklerin yanı sıra deneyimli hocalar tarafından çocuklara da dersler verilmektedir. Ülkemizde UAO teşkilatı içerisinde yer alan Aikido okulları başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Aydın, Muğla, Adana, Isparta, Kayseri olmak üzere çok sayıda şehirde düzenli faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Mustafa Aygün  liderliğindeki United Aikido Organisation, Türkiyenin resmi federasyonunun yanı sıra, Aikido’nun dünyadaki genel merkezi olan, Japonya- Tokyo’da bulunan Aikikai vakfından da tam yetkili bir organizasyondur ve verdiği belgelerin uluslararası geçerliliği vardır.

UAO Dojosu bulunan bölgeler süratli bir şekilde örgütlenmekte ve dernekleşme yoluna giderek yasal bir tüzel kişilik kazanmaktadırlar. UAO hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız email adresimiz mustafa.aygun@aikido.com.tr dir.

Siz ve çocuklarınız UAO okullarında, güvenli ellerde eğitim göreceksiniz

 

Neden Bizi Seçmelisiniz?
 • United Aikido Organisation, ( UAO ) hocaları, eğitim anlayışı, teknik seviyesi, dünya görüşü ve uluslararası ilişkileri ile seçkin ve saygın bir eğitim kuruluşudur.
 • Organizasyonumuz Teknik Sorumlusu Mustafa Aygün ülkemizde Aikidoyu başlatan Japon Hoca Kenji Kumagai'nin en başarılı öğrencilerinden birisidir. Bu nedenle Kumagai Hoca tarafından Japonya'da özel bir eğitime tabi tutulmuştur.
 • Mustafa Aygün Hocasından ve Japonyadaki eğitiminden kazandığı disiplini, hiç ödün vermeden tüm organizasyona üye okullarda uygulamaktadır.
 • UAO'nun tüm okullarında ders veren eğitmenler bu felsefe ile yetişmiş aydın bir dünya görüşüne sahip, insancıl, demokrat, çağdaş insanlardır.
 • Eğitim düzeyi yüksek bir gurubuz.
 • Ders yaptığımız okullarımız temiz, düzenli, fiziksel şartları iyi yerlerdedir.
 • Okullarımızda kavga etmeyi değil '' zorlu fiziksel eğitim yolu ile ruhsal gelişimi '' hedeflemekteyiz.
 • Okullarımızda çok sayıda kadın öğrenci de bulunmaktadır.
 • Çocuk Aikido derslerimizde, deneyimli hocalarla büyük gelişim sağlamakatayız.
 • Aikido eğitiminin yanı sıra sosyal aktivitelerimizle de bir 'Aile'yiz.
 • 20 senedir birlikte çalıştığımız çok sayıda üyemiz ile spordan da öte bir dostluk içerisindeyiz.

Yukarıda okuduklarınız sizler için de bir değer ifade ediyorsa sizi de aramıza bekliyoruz.